Iemesli, lai dzīvotu taupīgi

Meklējot iemeslus, kādēļ kāds no mums dzīvo taupīdams, vai tie būtu naudas vai materiālie resursi (kapitāls vai preces), vispirms ir jāsaprot, vai mēs taupām taupības dēļ vai cenšamies kaut kam iekrāt.

Pirmais taupības veids (pašas taupīšanas dēļ) ir raksturīgs jauniem, pozitīvi noskaņotiem cilvēkiem, ideālistiem vai ļoti konservatīviem cilvēkiem. Tie ir sastopami visās vecuma grupās. Vieni taupa, tādējādi cenšoties noliegt vispārējo patērēšanas tendenci, par savu moto izmantodami teicienu „Mazāk ir vairāk”. Šādas personības ir ieinteresētas, lai pasaulē tiktu mazāk izmests atkritumos, viņi protestē pret pārpildītajām izgāztuvēm un mantu pieblīvētu vidi; lai tiktu izmantoti esošie resursi, vienkāršam, askētiskam dzīvesveidam bieži vien nostājoties dzīves vērtību galvgalī. Viņu postulētās dzīvošanai svarīgās patiesības nav saistītas ar iekrājumiem, finansēm, bagātības radīšanu. Pat, ja vienkāršības piekritējs spējis nopelnīt miljonu, nauda tiek izmantota labdarības mērķiem, plašu sabiedrības slāņu dzīves kvalitātes uzlabošanai, iecerēm, kuru piepildīšana maina pasauli.

Otri taupa tādēļ, ka ir pārliecināti dabas un apkārtējās vides draugi. Tie taupīšanu sāk ar garšaugu kastīšu ierīkošanu uz palodzes, izslēdzot elektroierīces, kad tās netiek lietotas, iegādājoties ekonomiskās elektrospuldzītes, izmantojot kājāmgājēja tiesības transporta vietā, lai ar savu rīcību nepiesārņotu apkārtni, iepērkoties zaļā dzīvesveidu atbalstītāju uzņēmumos, siltinot dzīvokļus un mājas siltuma taupīšanas nolūkos un veicot daudzas citas darbības dabas resursu saglabāšanas labā.

Trešie taupa tik dīvainu pārliecību vadīti, ka tos nevar ierindot nevienā kategorijā. Taču visi šie gadījumi ir attiecināmi uz labprātīgu taupīšanu, tādu, ko ir radījis noteikts dzīvesveids vai ir konkrētas, pozitīvas pārliecības sekas.

Tags: