Deflācija

Deflācija ir pretējs ekonomisks notikums inflācijai. Ja inflācijas gadījumā ekonomiskā izaugsme palielinās un cenas precēm kā arī pakalpojumiem kāpj, tad deflācijas procesā cenas precēm un pakalpojumiem krīt.

Deflācija ir ilgstošs un patstāvīgus cenu kritums ekonomikā, kas parasti tiek izraisīts samazinoties kopējām pieprasījumam vai palielinoties kopējā preču pakalpojuma piedāvājumam. Spēcīgu deflāciju definē kā krīzi, tas notiek tad, kad ekonomiskās izaugsmes vietā nāk straujš ekonomikas kritums.

Viena no krīzes izraisītā ārējā pieprasījuma mazināšanās – eksporta kritums – uzņēmumu ienākumu mazināšanās, kam seko izdevumu mazināšana un iespaids uz bezdarbu. Eksporta problēmas un pastiprina Latvijas eksporta struktūra, kurā galveno lomu spēlē zemas pievienotās vērtības preces.

Deflācijas apstākļos, gan patērētājiem, gan arī pircējiem ir diezgan liels atvieglojums, jo preču un pakalpojumu cenas ir zināmi kritušās. Algu apjoms parasti sarūk vēlāk, kad priekšniecība saprot to, ka uzņēmums vairs nepelna pietiekoši priekš patreizējās ekonomiskās situācijas.

Strauja deflācija, jeb tā sauktā krīze parasti seko pēc straujas ekonomiskās izaugsmes, jeb inflācijas. Inflācija rodas ieplūstot lielam daudzumam finanšu noteiktā valstī, savienībā vai kontinentā galu galā radot inflāciju visā pasaulē. Bet straujas inflācijas vienmēr seko tikpat straujš kritums.

Deflāciju vienmēr mazina nauda, kas ieplūst valstī un tas parasti notiek ar attīstot eksportu, piesaistot investorus un protams nelielu daļu finanšu Latvija iegūst pateicoties tūrismam. Savukārt, lai piesaistītu investorus, Latvijai ir jārada uzticības sajūta Eiropas valstīm, kā arī ārpus Eiropas.

Deflācija ir izdevīga iedzīvotajiem tad, kad tev ir lieli skaidras naudas uzkrājumi, jo tad tu šo naudu vari izmantot, lai iegādātos dažādas preces un pakalpojumus. Tomēr, ja tava nauda ir uzkrāta bankā, tad pastāv liela iespēja, ka visu savu uzkrāto naudu tu pazaudēsi, jo spēcīgas deflācijas gadījumos bankas mēdz bankrotēt un iedzīvotāji savu naudu atpakaļ neatgūst. Tomēr tiem, kuriem noveicās un viņu banka nebankrotē, viss izdosies, jo preču un pakalpojumu cenas tikai kritīs, tā rezultātā padarot tavu uzkrāto naudu arvien vērtīgāku.

Tags: