Daudzdzīvokļu mājas siltināšana

MājaLatvijā ir neskaitāmas daudzdzīvokļu mājas, kurām tiek veikta renovācija vai tā ir nepieciešama. Lielai daļai šo daudzdzīvokļu māju, kuras celtas vēl padomju laikos ir nepieciešama siltināšana, jo šīs ēkas nav energoefektīvas. Senāk kad resursi bija lēti, mājas tika celtas nedomājot par energoresursu taupīšanu. Un lai gan rēķini par siltumu ir milzīgi, tomēr siltums mājā nepaliek. Daudzdzīvokļu māju renovācijas izdevumi jāsedz pašiem iedzīvotājiem un lielākā daļa to uzreiz nevarētu atļauties. Tieši tāpēc šim mērķim ir izveidots speciāls kredīta veids daudzdzīvokļu ēkas renovācijai un energoefektivitātes uzlabošanai.  Iedzīvotajiem ir jāizsaka vēlme šādu remontdarbu veikšanai, bet pašu kredītu ņem  mājas apsaimniekotājs. Izmaksas un līdz ar to kredīts dažādām mājām var būtiski atšķirties, jo viss atkarīgs no ēkas stāvokļa.

Aizdevumu daudzdzīvokļu māju siltināšanai, ja tam piekrīt vairāk kā puse iedzīvotāju, var saņemt lielākajās Latvijas bankās. Tāpat ir iespējams pieteikties Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējuma saņemšanai, kā arī daudzas pašvaldības piedāvā savu atbalstu.

Pirmais solis, lai noteiktu kopējās izmaksas un varētu veikt ēkas siltināšanu, ir energoaudits.  Veicot energoauditu tiek noteikts ēkas stāvoklis un tieši, kas ir galvenais iemesls siltuma zudumam un kā to novērst. Tāpat tiek izsniegta ēkas energopase, kura ir derīga 10 gadus un kurai saskaņā ar ES normām jābūt visām ēkām. Energopasē redzami visi energoefektivitātes rādītāji.  Viens no svarīgākajiem uzdevumiem ko veic energoaudits ir pilna tāme, cik maksās visi siltināšanas darbi un prognoze kā varētu mainīties siltuma rēķini, pēc mājas siltināšanas darbiem. Energoaudits palīdz pieņemt galīgo lēmumu par to vai nepieciešama ēkas siltināšana un kad tas nepieciešams. Energoaudits arī  ir par maksu, tomēr izdalot tā izmaksas uz visiem mājās iedzīvotājiem tās ir nelielas un vienreizējas, tāpat tās reizēm sedz pašvaldība.

Tags: